Pendrel takes the XC World Cup lead in Offenburg

 

Catharine Pendrel (Luna Pro Team) took the women's victory and the overall lead for the World Cup, in this weekends’ XC race in Offenburg, Germany.  Canadian Pendrel dominated the women's race, leading her American teammate Georgia Gould for the first two laps of the five lap race, before dropping her on the third lap to solo in for her first European World Cup win, and the third World Cup victory of her career.

 

Team mate Gould held on to finish second, with Swiss rider, Esther Süss crossing the line a further 38 seconds back to complete the podium.

 

 

Results

1 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 1:37:24  

2 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 0:00:28  

3 Esther Süss (Swi) 0:00:38  

4 Marie-Helene Premont (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain 0:01:22  

5 Elisabeth Osl (Aut) Central Pro Team 0:02:12  

6 Julie Bresset* (Fra) BH-Suntour 0:02:38  

7 Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol 0:03:18  

8 Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team 0:03:33  

9 Katrin Leumann (Swi)    

10 Mary Mcconneloug (USA) 0:03:44  

11 Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X-Bionic Team 0:04:00  

12 Sabine Spitz (Ger) Central Pro Team 0:04:16  

13 Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher 0:04:56  

14 Anna Szafraniec (Pol) JBG-2 Professional MTB Team 0:05:03  

15 Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.Ch Scott 0:05:13  

16 Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Arreghini Sudtirol 0:05:32  

17 Tereza Hurikova (Cze) Trek-Lorca Taller Del Tiempo 0:05:39  

18 Anja Gradl (Ger) Central Pro Team 0:05:48  

19 Katherine Compton (USA) 0:06:30  

20 Hanna Klein (Ger) 0:06:51  

21 Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher 0:07:14  

22 Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X-Bionic Team 0:07:18  

23 Tanja Zakelj* (Slo) MBK Orbea 0:07:48  

24 Margarita Fullana (Spa) Massi Team 0:08:02  

25 Anna Villar (Spa) 0:08:26  

26 Elisabeth Brandau (Ger) 0:08:50  

27 Alexandra Engen* (Swe) 0:08:54  

28 Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee 0:09:05  

29 Amanda Sin (Can) 0:09:13  

30 Annika Langvad (Den) 0:09:50  

31 Cécile Ravanel (Fra) Lapierre International 0:10:16  

32 Janka Stevkova (Svk) 0:10:21  

33 Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice 0:10:49  

34 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team 0:11:00  

35 Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice    

36 Monique Pua Sawicki (USA) 0:11:24  

37 Maria Osl (Aut) Fischer-BMC 0:11:39  

38 Laura Metzler (Fra) BH-Suntour 0:11:47  

39 Barbara Benko* (Hun) 0:11:56  

40 Nicola Leary (NZl) 0:12:03  

41 Rie Katayama (Jpn) 0:12:11  

42 Caroline Mani (Fra) BH-Suntour 0:12:29  

43 Paula Gorycka* (Pol) CCC Polkowice 0:12:36  

44 Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team 0:12:43  

45 Fanny Bourdon* (Fra) 0:12:48  

46 Evelyn Staffler (Ita) 0:13:14  

47 Judith Pollinger* (Ita) 0:13:33  

48 Julie Krasniak* (Fra) 0:14:02  

49 Silke Schmidt (Ger) 0:14:15  

50 Vera Andreeva* (Rus) 0:14:18  

51 Emily Batty* (Can) Trek World Racing    

52 Coralie Redelsperger (Fra) 0:14:31  

53 Annie Last* (GBr) 0:15:07  

54 Nina Homovec (Slo) MBK Orbea 0:15:17  

55 Tatjana Dold (Ger)    

56 Ekaterina Anoshina* (Rus) 0:15:26  

57 Helene Marcouyre (Fra) BH-Suntour 0:15:37  

58 Fabienne Niederberger (Swi) 0:15:40  

59 Kathrin Stirnemann* (Swi) 0:15:44  

60 Nataliya Krompets (Ukr) 0:16:18  

61 Katherine O'shea (Aus) Torq Performance Nutrition 0:16:23  

62 Rozanne Slik* (Ned) Team Merida Combee 0:16:25  

63 Vivienne Meyer* (Swi) Colnago Arreghini Sudtirol 0:16:29  

64 Michelle Hediger* (Swi) Fischer-BMC 0:16:35  

65 Ivonne Kraft (Ger) 0:18:46  

66 Alla Boyko* (Ukr) Isd Cycling Team 0:18:54  

67 Carina Ketonen (Fin) VZW Goeman Scott Cycling Team 0:19:01  

68 Kajsa Snihs* (Swe)    

69 Karin Groen (Ned) 0:19:17  

70 Lorraine Truong* (Swi) 0:19:24  

71 Elena Gogoleva (Rus) 0:20:07  

72 Noga Korem* (Isr) 0:20:21  

73 Alexa Hüni (Ger) 0:20:49  

74 Nicole Hanselmann* (Swi) 0:20:52  

75 Nicoletta De Jager (Ned) 0:21:04  

76 Virginie Pointet* (Swi) Bikepark.Ch Scott 0:21:34  

77 Viktoria Sultanova* (Ukr) 0:22:40  

78 Rebecca Henderson* (Aus) -1lap  

79 Anna Oberparleiter* (Ita) Hard Rock FRW A.S.D.    

80 Evgenia Belozerova (Rus)    

81 Camille Devi* (Fra) Asptt Definitive Gitane    

82 Kristien Nelen (Bel) VZW Goeman Scott Cycling Team    

83 Angelica Edvardsson* (Swe)    

84 Lucie Vesela (Cze) GT Czech Team    

85 Lily Matthews* (GBr)    

86 Joanna Wall (Aus) Torq Performance Nutrition    

87 Camille Pousse* (Fra)    

88 Anne Terpstra* (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team    

89 Sabria Cristina Mascarreras (Spa) Conor - Forallac -2laps  

90 Githa Michiels (Bel) Team Saeco    

91 Joana Barbosa* (Por)    

92 Nadine Rieder* (Ger)    

93 Tanja Starkermann* (Swi) Fischer Junior MTB Team    

94 Louise Blot* (Fra)    

95 Daria Zaitseva* (Rus)    

96 Catherine Lohri (Swi)    

97 Nadezhda Orlova* (Rus)    

98 Kiona Harbers (Ned) -3laps  

DNF Maaike Polspoel* (Bel)    

DNF Rocio Gamonal Ferrera (Spa)    

DNF Sarah Bosch* (Ger)    

DNF Stephanie Wiedner (Aut)    

DNF Alba Larragoiti (Mex)    

DNF Asa Maria Erlandsson (Swe)     

DNF Christina Verhas (Aut)    

DNS Inbar Ronen (Isr)    

DNS Corina Gantenbein (Swi) Fischer-BMC 

adad
Web site design by GVC