Giro d'Italia Feminin Day 4

 

This year’s Giro Donne, so far, can truly be said to belong to one rider, Germany's Ina-Yoko Teutenberg (HTC Columbia). 

 

On the 5th of July 2010 the race covered 90km from Ficarcolo to Lendinara.  Like with the previous stages in this year’s race there was a sprint finish with Ina-Yoko outpacing Kirsten Wild (Cervelo) and Shelly Evans (US National Team). 

 

In 2008 Ina-Yoko won four stages of the Giro d'Italia Feminin.  But her fourth stage win this year far exceeds her 2008 record, as this is a straight four wins in a row.

 

Ina-Yoko leads the race with a 40 second advantage over her nearest rival, Kirsten Wild (Cervelo) who is in second place in the GC.  Marianne Vos (Nederland Bloiet) remains in third place.

 

Defending champion, Claudia Hausler (Cervelo) moved up one place to 13th position, whilst Emma Pooley (Cervelo) remains in 16th position.

 

One rider did not finish today’s race, leaving a field of 118 riders to contest the next stage

 

Results:

1 Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 2:19:24  
2 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam    
3 Shelley Evans (USA) US National Team    
4 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu    
5 Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands National Team    
6 Alessandra D'Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi    
7 Barbara Guarischi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox    
8 Marianne Vos (Ned) Netherlands National Team    
9 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara    
10 Valentina Scandolara (Ita) Vaiano Solaristech    
11 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara    
12 Theresa Cliff-Ryan (USA) US National Team    
13 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team    
14 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:05  
15 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu    
16 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam    
17 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women    
18 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi    
19 Emma Mackie (Aus) Australia National Team    
20 Chantal Blaak (Ned) Netherlands National Team    
21 Mara Abbot (USA) US National Team    
22 Leir Olaberria Dorronsoro (Spa) Debabarrena - Kirolgi    
23 Amber Neben (USA) US National Team    
24 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam    
25 Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi    
26 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno    
27 Carmen Small (USA) US National Team    
28 Linda Villumsen (NZl) HTC Columbia Women    
29 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam    
30 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu    
31 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team    
32 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno    
33 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno    
34 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara    
35 Sinead Miller (USA) US National Team    
36 Lucinda Brand (Ned) Netherlands National Team    
37 Olga Zabelinskaya (Rus) Safi - Pasta Zara    
38 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox    
39 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara    
40 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Ladies Team    
41 Tiffany Cromwell (Aus) Australia National Team    
42 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu    
43 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu    
44 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi    
45 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno    
46 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech    
47 Roxane Knetemann (Ned) Netherlands National Team    
48 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu    
49 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango    
50 Davina Summers (Aus) Bizkaia - Durango    
51 Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Record Rox    
52 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi    
53 Sanne Van Passen (Ned) Netherlands National Team    
54 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno    
55 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno    
56 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi - Pasta Zara    
57 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu    
58 Lynette Burger (RSA) Lotto Ladies Team    
59 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women    
60 Alice Marmorini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox    
61 Karin Aune (Swe) Fenixs - Petrogradets    
62 Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women    
63 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech    
64 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs - Petrogradets    
65 Simona Frapporti (Ita) Vaiano Solaristech    
66 Anna Van Der Breggen (Ned) Netherlands National Team    
67 Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango    
68 Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech    
69 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets    
70 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox    
71 Kirsty Broun (Aus) Australia National Team    
72 Lauren Kitchen (Aus) Australia National Team    
73 Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango    
74 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi    
75 Polona Batagelj (Slo) Bizkaia - Durango    
76 Kimberley Anderson (USA) HTC Columbia Women    
77 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Fenixs - Petrogradets    
78 Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women    
79 Edita Janeliunaite (Ltu) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
80 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno    
81 Francesca Tognali (Ita) Vaiano Solaristech    
82 Ana Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango    
83 Edita Unguryte (Ltu) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
84 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi    
85 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
86 Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Ladies Team    
87 Amanda Miller (USA) US National Team    
88 Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech    
89 Nimesha Smith (NZl) Lotto Ladies Team    
90 Shara Gillon (Aus) Australia National Team    
91 Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara    
92 Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox    
93 Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
94 Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
95 Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
96 Carlee Taylor (Aus) Australia National Team    
97 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam    
98 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Debabarrena - Kirolgi    
99 Irene Falorni (Ita) Vaiano Solaristech    
100 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox    
101 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team    
102 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam    
103 Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam    
104 Olena Oliinyk (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
105 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi    
106 Viktoria Vologdina (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
107 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets    
108 Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara    
109 Lisa Jacobs (Aus) Australia National Team    
110 Alison Starnes (USA) US National Team    
111 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women    
112 Inmaculada Rafael Salas (Spa) Debabarrena - Kirolgi    
113 Ana Yontadiez (Spa) Debabarrena - Kirolgi    
114 Bridie O'Donnel (Aus) Team Valdarno    
115 Irene San Sebastian Lasa (Spa) Debabarrena - Kirolgi 0:00:41  
116 Inmaculada Pereiro (Spa) Debabarrena - Kirolgi 0:00:53  
117 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu    
118 Marit Huisman (Ned) Netherlands National Team 0:01:48  
DNS Suzie Godart (Lux) Fenixs - Petrogradets  

 

Race report thanks to VeggieVelo www.vcac.vegfolk.co.uk

 

adad
Web site design by GVC