Giro d'Italia Day 6

 

Another long stage in the Giro Donne, which covered the 116km from Gallarate to Arcisate.  A trio of riders, Australian Lauren Kitchen (Australia National Team) plus the two Italian's Silvia Valsecchi (Top Girls Fassa Bortolo Ghezzi) and Alessandra Borchi (Gauss RDZ Ormu) managed to form an early break away and they gained over two and a half minutes lead at one point.  However, as the road started to rise up into the hills, the peloton managed to draw back this early break away.

 

Then, in a repeat of yesterdays stage, as the peloton hit the final climb, it was broken in two, as the pressure went on.  Germany's Judith Ardnt (HTC Columbia) led out the sprint, kicking with 300m to go, but she was pipped for the stage win by the race leader, Marianne Vos (Nederland Bloiet).

 

Giro Donne © CJ Farquharson

 

There was very little movement in the General Classification list, however Emma Pooley pulls on the mountains jersey, while slipping down to 6th place on GC and defending champion Claudia Hausler remained in 4th place.

 

Four riders did not finish this stage, leaving 111 riders.

 

Giro Donne stage 6 jerseys

Giro Donne © CJ Farquharson

 

Full Results

#

Rider Name (Country) Team

Result

1

Marianne Vos (Ned) Netherlands National Team

3:10:18

 

2

Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women

 

 

3

Olga Zabelinskaya (Rus) Safi - Pasta Zara

 

 

4

Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno

0:00:08

 

5

Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu

0:00:09

 

6

Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox

 

 

7

Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno

 

 

8

Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi

 

 

9

Mara Abbot (USA) US National Team

 

 

10

Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam

 

 

11

Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands National Team

0:00:13

 

12

Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam

0:00:14

 

13

Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox

0:00:27

 

14

Linda Villumsen (NZl) HTC Columbia Women

 

 

15

Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women

 

 

16

Shara Gillon (Aus) Australia National Team

 

 

17

Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno

 

 

18

Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team

0:00:33

 

19

Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu

0:00:38

 

20

Amber Neben (USA) US National Team

 

 

21

Carlee Taylor (Aus) Australia National Team

 

 

22

Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi

 

 

23

Tiffany Cromwell (Aus) Australia National Team

0:00:58

 

24

Lisa Jacobs (Aus) Australia National Team

0:01:00

 

25

Polona Batagelj (Slo) Bizkaia - Durango

0:01:26

 

26

Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women

 

 

27

Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu

0:01:43

 

28

Karin Aune (Swe) Fenixs - Petrogradets

0:02:29

 

29

Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox

 

 

30

Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team

 

 

31

Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi

0:02:47

 

32

Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Record Rox

 

 

33

Marta Vilajosana Andreu (Spa) Fenixs - Petrogradets

0:04:52

 

34

Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam

 

 

35

Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara

 

 

36

Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno

 

 

37

Vilija Sereikaite (Ltu) Safi - Pasta Zara

0:11:30

 

38

Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu

 

 

39

Emma Mackie (Aus) Australia National Team

 

 

40

Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets

 

 

41

Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara

 

 

42

Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo

 

 

43

Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs - Petrogradets

 

 

44

Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi

 

 

45

Olena Oliinyk (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo

 

 

46

Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Debabarrena - Kirolgi

 

 

47

Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara

 

 

48

Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech

 

 

49

Viktoria Vologdina (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo

 

 

50

Ana Garcia Antequera (Spa) Bizkaia - Durango

 

 

51

Anna Van Der Breggen (Ned) Netherlands National Team

 

 

52

Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia - Durango

 

 

53

Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets

 

 

54

Valentina Scandolara (Ita) Vaiano Solaristech

 

 

55

Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women

 

 

56

Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara

 

 

57

Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi

 

 

58

Sinead Miller (USA) US National Team

 

 

59

Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu

 

 

60

Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo

 

 

61

Chantal Blaak (Ned) Netherlands National Team

 

 

62

Lucinda Brand (Ned) Netherlands National Team

 

 

63

Alessandra D'Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi

 

 

64

Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango

 

 

65

Carmen Small (USA) US National Team

 

 

66

Catherine Delfosse (Bel) Lotto Ladies Team

 

 

67

Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi

 

 

68

Martina Corazza (Ita) Team Valdarno

 

 

69

Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam

 

 

70

Theresa Cliff-Ryan (USA) US National Team

 

 

71

Shelley Evans (USA) US National Team

 

 

72

Kimberley Anderson (USA) HTC Columbia Women

 

 

73

Kim Schoonbaert (Bel) Lotto Ladies Team

 

 

74

Simona Frapporti (Ita) Vaiano Solaristech

 

 

75

Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara

 

 

76

Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam

 

 

77

Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech

 

 

78

Amanda Miller (USA) US National Team

 

 

79

Alison Starnes (USA) US National Team

 

 

80

Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno

 

 

81

Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu

 

 

82

Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu

 

 

83

Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women

 

 

84

Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox

 

 

85

Lauren Kitchen (Aus) Australia National Team

 

 

86

Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno D'Asolo

 

 

87

Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi

 

 

88

Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara

 

 

89

Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam

0:13:12

 

90

Inmaculada Pereiro (Spa) Debabarrena - Kirolgi

0:14:56

 

91

Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo

0:21:00

 

92

Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia - Durango

 

 

93

Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno

 

 

94

Alice Marmorini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox

 

 

95

Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox

 

 

96

Bridie O'Donnel (Aus) Team Valdarno

0:21:39

 

97

Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech

 

 

98

Sanne Van Passen (Ned) Netherlands National Team

 

 

99

Davina Summers (Aus) Bizkaia - Durango

 

 

100

Lynette Burger (RSA) Lotto Ladies Team

 

 

101

Nimesha Smith (NZl) Lotto Ladies Team

 

 

102

Irene San Sebastian Lasa (Spa) Debabarrena - Kirolgi

 

 

103

Ana Yontadiez (Spa) Debabarrena - Kirolgi

 

 

104

Edita Unguryte (Ltu) Acs Chirio - Forno D'Asolo

 

 

105

Barbara Guarischi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox

 

 

106

Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech

 

 

107

Irene Falorni (Ita) Vaiano Solaristech

 

 

108

Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu

 

 

109

Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women

 

 

110

Francesca Tognali (Ita) Vaiano Solaristech

0:21:44

 

111

Marit Huisman (Ned) Netherlands National Team

0:21:46

 

NA

Edita Janeliunaite (Ltu) Acs Chirio - Forno D'Asolo

 

 

NA

Roxane Knetemann (Ned) Netherlands National Team

 

 

NA

Kirsty Broun (Aus) Australia National Team

 

 

NA

Inmaculada Rafael Salas (Spa) Debabarrena - Kirolgi

   

 

Race report thanks to VeggieVelo www.vcac.vegfolk.co.uk

 

adad
Web site design by GVC