Results from the British National XC Champs

 

Following up on a great ride to take fourth place in the Under 23 European XC Championships earlier this month, Annie Last seemingly cruised to the win in the Senior Women's National XC race.  After a fast start, she rode clear of the field to win by over seven minutes from Maddie Horton.  Horton had to work much harder for her silver medal, chasing the multiple title holder, Jenny Copnall, now officially retired but who was riding in order to let off some steam prior to getting married.  Copnall  had settled into second place in the early part of the race, but her light training schedule took its toll and left her suffering towards the end and she was caught by Horton.  Notably absent from the race was Sally Bigham who was sick and Sue Clarke was injured.

 

 

Annie Last MTB national champion

Annie Last - photograph courtesy of Joolze Dymond. More images can be found at www.joolzedymond.com 

 

The Espoirs title was taken by Last’s Olympic Development Programme team mate, Lily Matthews, who finished a creditable 8 at the Under 23 European MTB XC Champs.  She was a massive eleven minutes clear of her nearest rival, Jessie Roberts.

 

Lily Mathews

Lily Mathews - photograph courtesy of Joolze Dymond. More images can be found at www.joolzedymond.com 

 

The Masters title was taken by Jo Munden from the ever consistent but under-trained Ruth Mordant. 

Jo Munden

Jo Munden - photograph courtesy of Joolze Dymond. More images can be found at www.joolzedymond.com 

 

The Vet’s title went to Isla Rowntree, who was making something of a comeback to racing after almost 10years.  Jane Cumming held the lead for a while but a puncture put her out of contention and Rowntree rose to the occasion and pushed on, despite the additional challenge of riding a single-speed on the undulating course!

 

Lydia Gould took the Grand Veteran title, while at the other end of the age spectrum the Junior Champion was Katy Winton, Youth Champion was Alice Barnes and the Juvenile title went to Lucy Grant.

 

RESULTS

 

 
Senior Female
1 Annie Last 100% ME - 5 laps in 02:07:43
2 Maddie Horton Team Certini/McCaulays - 5 laps in 02:14:42
3 Jenny Copnall - 5 laps in 02:17:18
4 Lesley Ingram Glentress Riders - 5 laps in 02:34:16
5 Natasha Barry - Progression Fitness 5 laps in 02:34:56
6 Maxine Filby Team Milton Keynes - 5 laps in 02:35:29
7 Sally Gabriel Oneplanet Adventure - 5 laps in 02:41:49
8 Adela Carter Crosstrax - 4 laps in 02:09:10
9 Rachel Fenton WXC Mountain Bike Team UK - 4 laps in 02:25:18
10 Nikki Harris AVB Cycling Team - 1 laps in 00:27:03
 
Espoir Female
1 Lily Matthews - 100% me 4 laps in 01:51:10
2 Jessie Roberts WXC Mountain Bike Team UK - 4 laps in 02:01:39
3 Danielle Rider Sherwood Pines Cycles/Cooperative Motor Group - 4 laps in 02:16:32
 
Master Female
1 Jo Munden Team Cycle Kingdom - 4 laps in 01:58:45
2 Ruth Mordaunt - 4 laps in 02:01:31
3 Emma Bradley Torq Development - 4 laps in 02:05:38
4 Kirsty Eastwood A Quick Release - 4 laps in 02:09:33
5 Emma Craddock - South Downs Bikes 4 laps in 02:12:31
6 Verity Appleyard MSC Bikes - 4 laps in 02:14:10
7 Phillipa Le Roux BTS - 4 laps in 02:15:41
 
Veteran Female
1 Isla Rowntree Stourbridge CC - 3 laps in 01:26:11
2 Nicky Hughes The Kinesis Morvelo Project - 3 laps in 01:30:52
3 Anne Murray Square Wheels - 3 laps in 01:35:06
4 Jane Cumming Southfork Racing.co.uk - 3 laps in 01:37:05
5 Carol Tilley Ridebike.co.uk - 3 laps in 02:07:47
 
Grand Veteran Female
1 Lydia Gould Torq Performance - 2 laps in 00:58:34
2 Debbie Burton ACTiV / Trek - 2 laps in 01:07:52
3 Gill Egner - 2 laps in 01:17:23
4 Fiona Paton Square Wheels Cycles - 2 laps in 01:23:31
 
Junior Female
1 Katy Winton - Glentress Riders 3 laps in 01:26:18
2 Hollie Bettles WXC Mountain Bike Race Team UK - 3 laps in 01:41:05
3 Ruby Baker Behind the Bikeshed - 3 laps in 01:56:19
 
Youth Female
1 Alice Barnes Palmer Park Velo - 2 laps in 00:54:18
2 Bethany Crumpton Halesowen A & CC - 2 laps in 00:57:40
3 Amy Roberts - Cardiff Ajax CC 2 laps in 00:58:46
4 Hannah Ferguson - Glentress Riders 2 laps in 00:59:54
5 Yuka Gallagher Totally Dynamic/KTM - 2 laps in 01:00:01
6 Louise Borthwick Edinburgh RC - 2 laps in 01:00:45
7 Hannah Payton Stourbridge CC - 2 laps in 01:05:15
8 Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors - 2 laps in 01:07:41
9 Emily Barnes Rapha Condor - 2 laps in 01:09:44
10 Paige Coope Sherwood Pines/The co-operative Motor Group - 1 laps in 00:54:21
 
Juvenile Female
1 Lucy Grant Peebles CC/Alpine Bikes - 1 laps in 00:27:58
2 Ffion James Abergavenny RC - 1 laps in 00:28:27
3 Sarah Lomas Matlock Cycling Club - 1 laps in 00:30:46
4 Jenna Fenwick Stewartry Wheelers/MPG Cycles - 1 laps in 00:31:14
5 Erika Allen Stirling Bike Club - 1 laps in 00:31:22
6 Gretal Warner WXC Mountain Bike Team UK - 1 laps in 00:32:09
7 Rosie Crumpton Halesowen A&CC - 1 laps in 00:33:29
8 Elena Melton Wolfpax Riders - 1 laps in 00:33:40
9 Emma Borthwick Edinburgh CC - 1 laps in 00:38:40
adad
Web site design by GVC