La Route de France (2.1)

 

Cervélo were unable to hold onto the leader’s jersey, won by Saray Düster in the opening prologue, after the first road stage of La Route de France,  116.4km from Guingamp to Locmine, ended in a bunch sprint.  Ina-Yoko Teutenberg (HTC-Columbia) took the honours today, beating current World Champion, Giorgia Bronzini (Gauss RDZ Ormu) and Annemiek Van Vleuten (Nederland Bloeit) in a bunch sprint.

 

cervelo controlling stage 1 of la route de france

Photograph courtesy of Cervélo

 

Van Vleuten takes over the lead in the general classification by just four seconds from Sarah Duster (Cervélo), as a result of bonus seconds won in the sprint.  Olga Zabelinskaia (Safi-Pasta Zara) holds third place, 11 seconds back.

 

Cervélo rode to control the race today in an attempt to hold onto the .  Towards the end, the ever aggresive Marianne Vos (NED-Nederland Bloeit) attacked.  Cervélo’s Charlotte Becker (GER) got across to her and they were joined by Judith Arndt (GER-HTC Columbia).  This group of three was judge too much of a threat to peloton who  also chase them back into the bunch and so the stage was decded in a bunch sprint.

 

Elizabeth Armitstead (GBR) is still in the jersey of the best young rider.

 

Result - Stage 1

1 Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 2:58:18  
2 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu    
3 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit    
4 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno    
5 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit    
6 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women    
7 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo Test Team    
8 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara    
9 Kirsty Broun (Aus) Australia    
10 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu

 

General Classification after state 1

1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 3:06:12  
2 Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team 0:00:04  
3 Olga Zabelinskaia (Rus) Safi - Pasta Zara 0:00:11  
4 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:00:13  
5 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:00:15  
6 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 0:00:16  
7 Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:00:17  
8 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:00:21  
9 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo Test Team    
10 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team

 

Young Riders Classification after stage 1

1 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo Test Team 3:06:33  
2 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope    
3 Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 0:00:05  
4 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:00:09  
5 Mélodie Lesueur (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:00:15  
6 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:00:20  
7 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara 0:00:25  
8 Cherise Taylor (RSA) Team MTN 0:00:27  
9 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products Uck 0:00:32  
10 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara

 

 

 

adad
Web site design by GVC