La Route de France (2.1)

 

Marianne Vos (Nederland Bloeit) sprinted to victory in stage two of La Route de France, beating stage one winner, Ina Yoko Teutenberg (HTC-Columbia) by several bike lengths. Vos's teammate, Annemiek Van Vleuten, finished in third place.

 

Marianne Vos

 

The 129km stage from Saint Fort to Lavare was described as “quite unexciting”.  At the half way point Anne Samplonius (Canada) attacked and managed to get a gap on the peloton of five minutes, but she was brought back into the bunch with 5 km to go and a sprint finish became inevitable.

 

Van Vleuten keeps the leader's jersey by 9 seconds over Vos, who moves into second overall.  Winner of the prologue, Sarah Düster (Cervelo TestTeam), holds third place on general classification with an 11-second deficit to Van Vleuten.

 

Lizzie Armitstead (Cervelo TestTeam) was fifth on the stage today and she continues to wear the best young rider’s jersey.

 

Stage 2 Results

1 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:19:13  
2 Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women    
3 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit    
4 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products Uck 0:00:03  
5 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo Test Team    
6 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara    
7 Kirsty Broun (Aus) Australia    
8 Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope    
9 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu    
10 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara

 

General Classification after Stage 2

1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 6:25:21  
2 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:00:09  
3 Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team 0:00:11  
4 Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:00:15  
5 Olga Zabelinskaia (Rus) Safi - Pasta Zara 0:00:18  
6 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo Test Team 0:00:28  
7 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team    
8 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:00:29  
9 Joelle Numainville (Can) Canada    
10 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 0:00:32

 

Young Riders Classification after Stage 2

1 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo Test Team 6:25:49  
2 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 0:00:09  
3 Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 0:00:14  
4 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:00:18  
5 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:00:20  
6 Mélodie Lesueur (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:00:24  
7 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara 0:00:25  
8 Cherise Taylor (RSA) Team MTN 0:00:36  
9 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products Uck 0:00:41  
10 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara 0:00:49  

 

 

adad
Web site design by GVC