La Route de France (2.1)

 

Stage 4, an Individual Time Trial of 24.3km, staring and finishing in Saint Georges/Baulche was won by Judith Arndt (HTC-Columbia).  Judith beat Tatiana Antoshina (Team Valdarno) by 15 seconds, third placed Olga Zabelinskaia (Safi-Pasta Zara) was a further two seconds back.

 

Lizzie Armitstead best young rider la route de france Photograph courtesy of Cervelo Test Team © CJFoto.com

 

Judith's performance moves her up to second place in the GC, just one second behind the race leader Annemiek Van Vleuten (Nederland Bloeit) who finished in ninth place in the TT, losing 38 seconds to Judith.  Olga Zabelinskaia (Safi-Pasta Zara) holds onto third place but she closed the gap to Van Vleuten to just seven seconds.

 

Lizzie Armitstead (Cervelo Test Team) finished 10th today and retains the best Young Riders jersey, being over 3 minutes ahead of her nearest rival, Emilia Fahlin (HTC Columbia).

 

Friday 13th is the penultimate stage, 110.9km from Luxeuil Les Bains to Saint Die Des Vosges, which includes two categorised climbs.

 

Stage 4 Results

1 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:35:07  
2 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:00:15  
3 Olga Zabelinskaia (Rus) Safi - Pasta Zara 0:00:17  
4 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:00:19  
5 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:00:27  
6 Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 0:00:30  
7 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team 0:00:31  
8 Shara Gillow (Aus) Australia 0:00:34  
9 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:00:38  
10 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo Test Team 0:00:56  

 

General Classification after Stage 4

1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 9:57:24  
2 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:00:01  
3 Olga Zabelinskaia (Rus) Safi - Pasta Zara 0:00:07  
4 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:00:41  
5 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team 0:00:45  
6 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo Test Team 0:00:52  
7 Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team 0:01:05  
8 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:01:21  
9 Anne Samplonius (Can) Canada 0:02:14  
10 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products Uck 0:02:16

 

Young Riders Classification after Stage 4

1 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo Test Team 9:58:16  
2 Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 0:03:01  
3 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products Uck 0:04:10  
4 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 0:04:37  
5 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:04:53  
6 Trine Schmidt (Den) Hitec Products Uck 0:05:27  
7 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:05:31  
8 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 0:05:32  
9 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara 0:06:11  
10 Denise Ramsden (Can) Canada 0:06:56  

 

 

adad
Web site design by GVC