Tour De l’Ardéche Day 3 (2.2)

 

Lizzie Armitstead (Cervélo Test Team) won stage four with another well timed sprint in the Tour De l’Ardéche.  The 129 km stage from St. Sauveur de Montagut to Cruas also had a challenging mountain component as well.  Christel Ferrier Bruneau (France) was second and Grace Verbeke (Lotto Ladies Team) placed third.

 

Lizzie Armitstead wins stage 4 of tour de lArdeche

Photograph courtesy of www.tcfia.com

 

“In the final 5 km today there were seven of us including Carla, Sharon and myself,” explained Lizzie Armitstead. “Carla worked hard for the last 5 km at the front, while Sharon watched the leaders, allowing me to get into a good position for the sprint. Grace Verbeke started the sprint and I won it. The team was outstanding today and worked very hard and I really thank them. o;

 

“It was a very hard course today and Sharon Laws (GBR) had some problems with her descents. That cost her a lot of power coming back every time.” said Egon van Kessel, sports director. “At the end there were seven riders in the front with three of ours: Lizzie Armitstead who won the race in the sprint, Carla Ryan (AUS) and Sharon. We won the stage again, but we are still behind in the GC with two days to go. This will not be easy but we will continue to do our best. The whole team performed very well today, Claudia Haüsler (GER), Lieselot Decroix (BEL) and especially Patricia Schwager (SUI). Patricia did a really good job in the first mountain and tried to mount an offensive, but as I mentioned earlier it didn’t work because of the difficult descents.”

 

Vicki Whitelaw (Lotto Ladies Team) continues to lead the GC by four seconds from Sharon Laws.

 

Lizzie Armistead unsurprisingly continues to head up the young riders competition, with a gap of 2:44 to her nearest rival.

 

Stage 4 Results

1 Lizzie Armitstead (GBr) Cervelo Test Team 4:01:01  
2 Christel Ferrier Bruneau (Fra) France    
3 Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team    
4 Ruth Corset (Aus) Australia    
5 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team    
6 Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team 0:00:03  
7 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:00:08  
8 Ludivine Henrion (Bel) Belgium 0:02:29  
9 Jennifer Hohl (Swi) Switzerland    
10 Christine Majerus (Lux) Esgl 93 - Gsd Gestion    
11 Tiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team    
12 Sophie Creux (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion    
13 Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion    
14 Lise Noestvold (Nor) Norway    
15 Carlee Taylor (Aus) Australia    
16 Sjoukje Dufoer (Bel) Belgium    
17 Tatiana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
18 Natalie Creswick (GBr) Rapha Condor 0:03:47  
19 Karine Aune (Swe) De Sprinters Malderen    
20 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team    
21 Fröydis Waersted (Nor) Norway    
22 Andréa Graus (Aut) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
23 Anna Fischer (Ger) Rapha Condor    
24 Liselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team    
25 Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team    
26 Alli Holland (GBr) Rapha Condor 0:07:08  
27 Sophie De Boer (Ned) Netherlands    
28 Daphny Van Den Brand (Ned) Netherlands    
29 Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
30 Patricia Schwager (Swi) Cervelo Test Team 0:07:13  
31 Vilija Sereikaite (Ltu) Lithuania 0:08:30  
32 Emma Silversides (GBr) De Sprinters Malderen    
33 Emilie Moberg (Nor) Norway 0:11:41  
34 Elena Eggl (Ger) Bike-Aid    
35 Kaat Hannes (Bel) Belgium    
36 Christina Kollmann (Aut) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
37 Amelie Rivat (Fra) France    
38 Emilie Blanquefort (Fra) France    
39 Sanne Cant (Bel) Belgium    
40 Amy De Ridder (Bel) De Sprinters Malderen    
41 Arenda Grimberg (Ned) Netherlands    
42 Cecilie Johansen (Nor) Norway    
43 Ine Beyen (Bel) Belgium    
44 Doris Schweizer (Swi) Switzerland    
45 Laure Werner (Bel) Belgium 0:11:44  
46 Linda Van Rijen (Ned) Netherlands    
47 Line Foss (Nor) Norway 0:13:39  
48 Latoya Brulee (Bel) De Sprinters Malderen 0:13:53  
49 Désirée Schuler (Ger) Bike-Aid 0:15:25  
50 Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion    
51 Kathrin Hammes (Ger) Bike-Aid    
52 Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin    
53 Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania    
54 Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania    
55 Natasha Perry (Aus) Rapha Condor    
56 Mireille Robin (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin    
57 Lizanne Naude (RSA) Lotto Ladies Team 0:18:00  
58 Emma Grant (GBr) Rapha Condor 0:22:59  
59 Daniela Gass (Ger) Bike-Aid    
60 Laura Van Der Kamp (Ned) Netherlands    
61 Egle Zablockyte (Ltu) Lithuania    
62 Marion Rousse (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion    
63 Manon Parisot (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin    
64 Rebecca Curley (GBr) Rapha Condor    
65 Fabienne Schauss (Lux) De Sprinters Malderen    
66 Marie Voreland (Nor) Norway    
67 Alna Burato (Fra) France    
68 Audrey Cordon (Fra) France    
69 Aurore Verhoeven (Fra) France    
70 Urte Joudvalkite (Ltu) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
71 Margriet Kloppenburg (Den) Czech-Slovak Mixed Team    
72 Roberta Barzdaite (Ltu) Lithuania 0:24:33  
73 Fabienne Sommer (Swi) Switzerland    
74 Annelies Visser (Ned) Netherlands    
75 Steffi Meizer (Ger) Bike-Aid    
76 Elke Bolangier (Bel) De Sprinters Malderen    
77 Zuzana Vojtasova (Svk) Czech-Slovak Mixed Team    
78 Elodie Hegoburu (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion    
79 Andrea Chlumska (Cze) Czech-Slovak Mixed Team    
80 Agne Silinyte (Ltu) Lithuania 0:24:43  
81 Sylvie Quittot (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 0:26:48  
82 Lucie Macikova (Cze) Czech-Slovak Mixed Team 0:32:27  
DNF Myfanwy Galloway (Aus) Australia    
DNF Shara Gillow (Aus) Australia    
DNF Jessica Schneeberger (Swi) Switzerland    
DNF Katarina Hranaiova (Cze) Czech-Slovak Mixed Team    
DNF Andrea Dvorak (USA) Acs Chirio - Forno D'Asolo

 

General Classification after Stage 4

1 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 9:12:01  
2 Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team 0:00:04  
3 Ruth Corset (Aus) Australia 0:01:29  
4 Lizzie Armitstead (GBr) Cervelo Test Team 0:01:33  
5 Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team 0:01:43  
6 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:02:32  
7 Lise Noestvold (Nor) Norway 0:04:17  
8 Tiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team 0:04:20  
9 Ludivine Henrion (Bel) Belgium 0:04:23  
10 Christel Ferrier Bruneau (Fra) France 0:04:35  
11 Tatiana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:05:16  
12 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team 0:05:29  
13 Andréa Graus (Aut) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:05:35  
14 Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team 0:05:39  
15 Anna Fischer (Ger) Rapha Condor 0:05:40  
16 Fröydis Waersted (Nor) Norway 0:05:55  
17 Sophie Creux (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:07:10  
18 Christine Majerus (Lux) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:07:14  
19 Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:07:19  
20 Jennifer Hohl (Swi) Switzerland 0:07:31  
21 Sjoukje Dufoer (Bel) Belgium 0:07:36  
22 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:08:11  
23 Karine Aune (Swe) De Sprinters Malderen 0:08:36  
24 Natalie Creswick (GBr) Rapha Condor 0:08:44  
25 Liselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team 0:09:10  
26 Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:09:19  
27 Daphny Van Den Brand (Ned) Netherlands 0:11:54  
28 Sophie De Boer (Ned) Netherlands 0:12:04  
29 Alli Holland (GBr) Rapha Condor 0:12:08  
30 Patricia Schwager (Swi) Cervelo Test Team 0:12:37  
31 Vilija Sereikaite (Ltu) Lithuania 0:13:11  
32 Emma Silversides (GBr) De Sprinters Malderen 0:13:40  
33 Doris Schweizer (Swi) Switzerland 0:16:33  
34 Christina Kollmann (Aut) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:16:44  
35 Sanne Cant (Bel) Belgium    
36 Emilie Moberg (Nor) Norway    
37 Kaat Hannes (Bel) Belgium 0:16:45  
38 Elena Eggl (Ger) Bike-Aid 0:16:47  
39 Ine Beyen (Bel) Belgium 0:16:51  
40 Laure Werner (Bel) Belgium 0:16:59  
41 Latoya Brulee (Bel) De Sprinters Malderen 0:18:34  
42 Arenda Grimberg (Ned) Netherlands 0:19:40  
43 Cecilie Johansen (Nor) Norway 0:19:46  
44 Emilie Blanquefort (Fra) France 0:20:06  
45 Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania 0:20:23  
46 Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:20:46  
47 Kathrin Hammes (Ger) Bike-Aid 0:20:47  
48 Mireille Robin (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 0:21:25  
49 Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania 0:23:36  
50 Line Foss (Nor) Norway 0:24:03  
51 Natasha Perry (Aus) Rapha Condor 0:24:53  
52 Linda Van Rijen (Ned) Netherlands 0:26:06  
53 Lizanne Naude (RSA) Lotto Ladies Team 0:26:14  
54 Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 0:26:37  
55 Egle Zablockyte (Ltu) Lithuania 0:28:16  
56 Marion Rousse (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:28:18  
57 Elodie Hegoburu (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:29:38  
58 Fabienne Schauss (Lux) De Sprinters Malderen 0:31:12  
59 Amelie Rivat (Fra) France 0:31:28  
60 Amy De Ridder (Bel) De Sprinters Malderen 0:31:56  
61 Audrey Cordon (Fra) France 0:32:19  
62 Annelies Visser (Ned) Netherlands 0:32:33  
63 Désirée Schuler (Ger) Bike-Aid 0:32:49  
64 Emma Grant (GBr) Rapha Condor 0:34:03  
65 Steffi Meizer (Ger) Bike-Aid 0:35:41  
66 Laura Van Der Kamp (Ned) Netherlands 0:37:06  
67 Daniela Gass (Ger) Bike-Aid 0:37:28  
68 Rebecca Curley (GBr) Rapha Condor 0:37:41  
69 Marie Voreland (Nor) Norway 0:37:44  
70 Manon Parisot (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 0:37:59  
71 Agne Silinyte (Ltu) Lithuania 0:39:12  
72 Urte Joudvalkite (Ltu) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:39:39  
73 Margriet Kloppenburg (Den) Czech-Slovak Mixed Team 0:39:54  
74 Aurore Verhoeven (Fra) France 0:40:44  
75 Fabienne Sommer (Swi) Switzerland 0:42:03  
76 Alna Burato (Fra) France 0:43:42  
77 Sylvie Quittot (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 0:44:57  
78 Elke Bolangier (Bel) De Sprinters Malderen 0:47:30  
79 Andrea Chlumska (Cze) Czech-Slovak Mixed Team 0:50:52  
80 Roberta Barzdaite (Ltu) Lithuania 0:53:52  
81 Lucie Macikova (Cze) Czech-Slovak Mixed Team 0:55:56  
82 Zuzana Vojtasova (Svk) Czech-Slovak Mixed Team 1:23:38  
adad
Web site design by GVC