Tour de l'Ard├ęche Day 5 (2.2)

 

Carla Ryan (Cervelo Test Team) rode away from the peloton to win her first European race in the final stage of the Tour de l’Ardéche.  Christel Ferrier Bruneau (France) crossed the line almost a minute behind Carla for second place and Christine Majerus (Esgl 93 - Gsd Gestion) took third spot.

 

Carla Ryan wins final stage of Tour de l'Ardeche 

Photograph courtesy of www.tcfia.com

 

“The tactic today was to attack on the first mountain, I tried and I didn’t succeed, I just made it hard for everyone. Then, after another 10 km I tried again and they let me go and it was actually a long time trial,” said Carla Ryan after her victory today. “The plan was to put the pressure on Whitelaw's team and make it hard for them. But I didn’t expect to stay away, I only believed in the last couple of kilometers that I could actually win the stage.”

 

“Today’s last stage of the Tour de l’Ardéche had three hills and we knew that it would not be easy to drop GC leader Vickie Whitelaw (AUS), but we tried,” explained Egon van Kessel, Cervelo TestTeam Sports Director. “We said before the race, that Carla would be on the attack so the other teams would have to work behind. But it didn’t happen, we couldn’t drop Whitelaw and at the end of the race, we decided to go for the stage win with Carla. It was an impressive win with a long attack and an 85 km solo victory.”

 

Vicki Whitelaw (Lotto Ladies Team) finished safely in the bunch to retain the overall win on GC.  Lizzie Armistead (Cervelo TestTeam) won the young riders competition and Ruth Corset (Australia) the mountains jersey.  Cervelo TestTeam won the team competition.

 

STAGE 6 RESULTS

1 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 2:27:26  
2 Christel Ferrier Bruneau (Fra) France 0:00:56  
3 Christine Majerus (Lux) Esgl 93 - Gsd Gestion    
4 Arenda Grimberg (Ned) Netherlands    
5 Elodie Hegoburu (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion    
6 Patricia Schwager (Swi) Cervelo Test Team    
7 Ludivine Henrion (Bel) Belgium    
8 Vilija Sereikaite (Ltu) Lithuania    
9 Daphny Van Den Brand (Ned) Netherlands    
10 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team    
11 Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team    
12 Lise Noestvold (Nor) Norway    
13 Jennifer Hohl (Swi) Switzerland    
14 Sjoukje Dufoer (Bel) Belgium    
15 Sophie Creux (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion    
16 Laure Werner (Bel) Belgium    
17 Emilie Blanquefort (Fra) France    
18 Latoya Brulee (Bel) De Sprinters Malderen    
19 Amelie Rivat (Fra) France    
20 Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team    
21 Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion    
22 Lizzie Armitstead (GBr) Cervelo Test Team    
23 Karine Aune (Swe) De Sprinters Malderen    
24 Ruth Corset (Aus) Australia    
25 Elena Eggl (Ger) Bike-Aid    
26 Emma Silversides (GBr) De Sprinters Malderen    
27 Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania    
28 Egle Zablockyte (Ltu) Lithuania    
29 Fröydis Waersted (Nor) Norway    
30 Andréa Graus (Aut) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
31 Tiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team    
32 Anna Fischer (Ger) Rapha Condor    
33 Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
34 Kathrin Hammes (Ger) Bike-Aid    
35 Liselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team    
36 Sophie De Boer (Ned) Netherlands    
37 Natalie Creswick (GBr) Rapha Condor    
38 Emilie Moberg (Nor) Norway 0:02:58  
39 Alli Holland (GBr) Rapha Condor    
40 Désirée Schuler (Ger) Bike-Aid    
41 Natasha Perry (Aus) Rapha Condor    
42 Cecilie Johansen (Nor) Norway    
43 Margriet Kloppenburg (Den) Czech-Slovak Mixed Team    
44 Tatiana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo    
45 Rebecca Curley (GBr) Rapha Condor    
46 Emma Grant (GBr) Rapha Condor    
47 Line Foss (Nor) Norway    
48 Marion Rousse (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion    
49 Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion    
50 Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania 0:05:57  
51 Steffi Meizer (Ger) Bike-Aid 0:06:20  
52 Linda Van Rijen (Ned) Netherlands    
53 Mireille Robin (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin    
54 Amy De Ridder (Bel) De Sprinters Malderen    
55 Fabienne Schauss (Lux) De Sprinters Malderen    
56 Ine Beyen (Bel) Belgium    
57 Kaat Hannes (Bel) Belgium    
58 Alna Burato (Fra) France    
59 Carlee Taylor (Aus) Australia    
60 Aurore Verhoeven (Fra) France    
61 Lizanne Naude (RSA) Lotto Ladies Team    
62 Laura Van Der Kamp (Ned) Netherlands 0:11:24  
63 Annelies Visser (Ned) Netherlands    
64 Manon Parisot (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 0:14:29  
65 Christina Kollmann (Aut) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:14:34  
66 Daniela Gass (Ger) Bike-Aid 0:15:42  
67 Lucie Macikova (Cze) Czech-Slovak Mixed Team    
68 Sylvie Quittot (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 0:18:27  
69 Fabienne Sommer (Swi) Switzerland    
70 Marie Voreland (Nor) Norway 0:30:49  
71 Zuzana Vojtasova (Svk) Czech-Slovak Mixed Team 0:33:27  
72 Andrea Chlumska (Cze) Czech-Slovak Mixed Team    
DNF Audrey Cordon (Fra) France    
DNF Agne Silinyte (Ltu) Lithuania    
DNF Doris Schweizer (Swi) Switzerland    
DNF Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin    
DNF Urte Joudvalkite (Ltu) Acs Chirio - Forno D'Asolo

FINAL GENERAL CLASSIFICATION

1 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 15:16:02  
2 Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team 0:00:04  
3 Ruth Corset (Aus) Australia 0:01:29  
4 Lizzie Armitstead (GBr) Cervelo Test Team 0:01:33  
5 Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team 0:01:43  
6 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:02:11  
7 Lise Noestvold (Nor) Norway 0:04:17  
8 Tiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team 0:04:20  
9 Ludivine Henrion (Bel) Belgium 0:04:23  
10 Christel Ferrier Bruneau (Fra) France 0:04:35  
11 Andréa Graus (Aut) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:05:35  
12 Anna Fischer (Ger) Rapha Condor 0:05:40  
13 Fröydis Waersted (Nor) Norway 0:05:55  
14 Sophie Creux (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:07:10  
15 Christine Majerus (Lux) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:07:14  
16 Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:07:19  
17 Jennifer Hohl (Swi) Switzerland 0:07:31  
18 Karine Aune (Swe) De Sprinters Malderen 0:08:36  
19 Natalie Creswick (GBr) Rapha Condor 0:08:44  
20 Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:09:19  
21 Liselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team 0:09:45  
22 Daphny Van Den Brand (Ned) Netherlands 0:11:54  
23 Sophie De Boer (Ned) Netherlands 0:12:04  
24 Vilija Sereikaite (Ltu) Lithuania 0:13:11  
25 Patricia Schwager (Swi) Cervelo Test Team 0:13:12  
26 Emma Silversides (GBr) De Sprinters Malderen 0:13:40  
27 Alli Holland (GBr) Rapha Condor 0:14:10  
28 Elena Eggl (Ger) Bike-Aid 0:16:47  
29 Carlee Taylor (Aus) Australia 0:17:53  
30 Latoya Brulee (Bel) De Sprinters Malderen 0:18:34  
31 Arenda Grimberg (Ned) Netherlands 0:19:40  
32 Emilie Blanquefort (Fra) France 0:20:06  
33 Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania 0:20:23  
34 Tatiana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:20:44  
35 Kathrin Hammes (Ger) Bike-Aid 0:20:47  
36 Sjoukje Dufoer (Bel) Belgium 0:21:02  
37 Egle Zablockyte (Ltu) Lithuania 0:28:16  
38 Elodie Hegoburu (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:29:38  
39 Marion Rousse (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:30:20  
40 Christina Kollmann (Aut) Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:30:22  
41 Laure Werner (Bel) Belgium 0:30:25  
42 Amelie Rivat (Fra) France 0:31:28  
43 Emilie Moberg (Nor) Norway 0:32:12  
44 Cecilie Johansen (Nor) Norway 0:35:14  
45 Kaat Hannes (Bel) Belgium 0:35:35  
46 Ine Beyen (Bel) Belgium 0:35:41  
47 Désirée Schuler (Ger) Bike-Aid 0:35:55  
48 Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion 0:36:14  
49 Line Foss (Nor) Norway 0:39:31  
50 Mireille Robin (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 0:40:15  
51 Natasha Perry (Aus) Rapha Condor 0:43:50  
52 Lizanne Naude (RSA) Lotto Ladies Team 0:45:04  
53 Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania 0:45:32  
54 Linda Van Rijen (Ned) Netherlands 0:48:33  
55 Emma Grant (GBr) Rapha Condor 0:52:19  
56 Fabienne Schauss (Lux) De Sprinters Malderen 0:53:31  
57 Amy De Ridder (Bel) De Sprinters Malderen 0:54:10  
58 Rebecca Curley (GBr) Rapha Condor 0:56:29  
59 Steffi Meizer (Ger) Bike-Aid 0:58:08  
60 Margriet Kloppenburg (Den) Czech-Slovak Mixed Team 0:58:59  
61 Annelies Visser (Ned) Netherlands 0:59:56  
62 Laura Van Der Kamp (Ned) Netherlands 1:01:00  
63 Aurore Verhoeven (Fra) France 1:03:03  
64 Alna Burato (Fra) France 1:06:01  
65 Manon Parisot (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 1:08:18  
66 Daniela Gass (Ger) Bike-Aid 1:09:04  
67 Fabienne Sommer (Swi) Switzerland 1:18:20  
68 Sylvie Quittot (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 1:21:20  
69 Marie Voreland (Nor) Norway 1:24:32  
70 Lucie Macikova (Cze) Czech-Slovak Mixed Team 1:39:16  
71 Andrea Chlumska (Cze) Czech-Slovak Mixed Team 1:54:17  
72 Zuzana Vojtasova (Svk) Czech-Slovak Mixed Team 2:27:15

 

 

adad
Web site design by GVC