Giro della Toscana Femminile (2.1)

 

Noemi Cantele (HTC Columbia) captured both the stage win on day 3 of the Giro della Toscana and also took over the leader’s jersey on a day that blew the peloton apart.  The mountainous 137.6km stage from Pontedera to Volterra saw the overnight leader, Ina Yoko Teutenberg (HTC Columbia) lose over 7 minutes as a number of her team mates broke away.

 

Cantele soloed over the line, with time to celebrate, followed by Tatiana Antoshina (Team Valdarno) who was four seconds back.  Evelyn Stevens (HTC Columbia Women) took third place a further 4 seconds behind her. "This has to be one of the highlights of my year," Stevens said afterwards. "The whole team did an exceptional job and it's turned into an awesome result. Noemi was away in a break, then I caught that group on the final climb of Volterra and we rode up together. She got the win but it was a tremendous day for everybody.  You never know if we'll be able to take this lead all the way to the finish, but we've proven that we have a strong team here, for sure."

 

Eight riders did not finish this gruelling stage.

 

HTC Columbia now hold the top three spots on GC with Noemi Cantele, Evelyn Stevens and Judith Arndt.

 

Giro della Toscana Stage 3 won by Noemi Cantele HTC Columbia 

Photograph courtesy of CJPhoto.com at www.highroadsports.com

 

Noemi Cantele takes over leaders jersey after stage 3 of Giro della Toscana

Photograph courtesy of CJPhoto.com at www.highroadsports.com

 

Result Stage 3

1 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women 3:51:26  
2 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:00:04  
3 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 0:00:08  
4 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women    
5 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 0:00:26  
6 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu    
7 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:00:30  
8 Emma Johansson (Swe) Sweden 0:00:32  
9 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:00:59  
10 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:14  
11 Andrea Graus (Aut) Austria 0:01:15  
12 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:01:20  
13 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:01:23  
14 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu    
15 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 0:01:24  
16 Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo    
17 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara    
18 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara    
19 Katie Colclough (GBr) Great Britain    
20 Andrea Bosman (Ned) Netherlands

 

General Classification after Stage 3

1 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women 7:10:32  
2 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 0:00:14  
3 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:00:18  
4 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:00:31  
5 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 0:00:59  
6 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 0:01:00  
7 Emma Johansson (Swe) Sweden 0:01:11  
8 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:01:30  
9 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:01:31  
10 Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam 0:01:50  
11 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:01:51  
12 Andrea Bosman (Ned) Netherlands 0:01:56  
13 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 0:01:57  
14 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno    
15 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:00  
16 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:02:01  
17 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara 0:02:05  
18 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara    
19 Petra Dijkman (Ned) Netherlands 0:02:07  
20 Andrea Graus (Aut) Austria 0:02:13  
21 Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara    
22 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women 0:02:16  
23 Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:02:18  
24 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:02:22  
25 Katie Colclough (GBr) Great Britain 0:02:25  
26 Verónica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Record Rox    
27 Rossella Callovi (Ita) Vecchia Fontana 0:02:47  
28 Irene Van Den Broek (Ned) Netherlands 0:02:48  
29 Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:59  
30 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 0:03:10  
31 Polona Batagelj (Slo) Slovenia 0:03:13  
32 Catherine Hare Willianson (GBr) Great Britain 0:03:41  
33 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:04:06  
34 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 0:04:17  
35 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:04:18  
36 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:04:23  
37 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:04:26  
38 Trixi Worrack (Ger) Germany 0:04:31  
39 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:36  
40 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:41  
41 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:04:44  
42 Malgorzta Jasinska (Pol) Team System Data    
43 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 0:04:57  
44 Belen Lopez (Spa) Lointek 0:04:58  
45 Oksana Kashchishina (Ukr) Team System Data 0:05:19  
46 Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech 0:05:20  
47 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam 0:06:07  
48 Roxane Knetemann (Ned) Netherlands 0:06:21  
49 Sara Mustonen (Swe) Sweden 0:06:41  
50 Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam 0:06:51  
51 Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:07:08  
52 Marie Lindberg (Swe) Sweden 0:07:09  
53 Madeleine Sandig (Ger) Germany 0:07:16  
54 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:07:20  
55 Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:07:24  
56 Lucy Martin (GBr) Great Britain 0:07:31  
57 Chantal Blaak (Ned) Netherlands 0:07:48  
58 Madeleine Olsson (Swe) Sweden 0:08:32  
59 Romy Kasper (Ger) Germany 0:08:41  
60 Hanna Solovey (Ukr) Ukraine 0:08:44  
61 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:09:08  
62 Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:09:12  
63 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi    
64 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:09:19  
65 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech 0:09:29  
66 Olena Sharga (Ukr) Ukraine 0:09:33  
67 Marta Bastianelli (Ita) Fenixs - Petrogradets 0:11:47  
68 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 0:13:19  
69 Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women    
70 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam 0:13:27  
71 Mascha Pijnenborg (Ned) Netherlands 0:13:37  
72 Amy Pieters (Ned) Netherlands 0:13:41  
73 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:13:45  
74 Veronica Andreasson (Swe) Sweden 0:13:48  
75 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:13:50  
76 Lisa Brennauer (Ger) Germany 0:13:51  
77 Simona Frapporti (Ita) Vaiano Solaristech    
78 Ilaria Rinaldi (Ita) Team System Data 0:13:54  
79 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:13:56  
80 Kirsty Broun (Aus) Team System Data 0:13:59  
81 Daniela Pintarelli (Aut) Austria 0:14:03  
82 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:14:06  
83 Marieke Van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit 0:14:08  
84 Liza Rachetto (USA) Team System Data 0:14:09  
85 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 0:14:11  
86 Urša Pintar (Slo) Slovenia 0:14:12  
87 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 0:14:13  
88 Christina Kollmann (Aut) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:14:21  
89 Emma Trott (GBr) Great Britain 0:14:22  
90 Ajda Opeka (Slo) Slovenia 0:14:24  
91 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam 0:14:25  
92 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 0:14:27  
93 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno 0:14:28  
94 Edita Janeliunaite (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:14:33  
95 Chiara Capuzzo (Ita) Vecchia Fontana 0:14:34  
96 Ziva Verbic (Slo) Slovenia 0:14:35  
97 Jennie Stenerhag (Swe) Sweden 0:14:40  
98 Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine 0:14:42  
99 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit    
100 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:14:43  
101 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara 0:14:46  
102 Petra Zrimšek (Slo) Slovenia 0:14:47  
103 Svitlana Galyuk (Ukr) Ukraine 0:14:51  
104 Denise Zuckermandel (Ger) Germany 0:14:54  
105 Tjaša Rutar (Slo) Slovenia    
106 Alenka Novak (Slo) Slovenia 0:15:00  
107 Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech 0:15:07  
108 Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno 0:15:13  
109 Judith Masdeu Cort (Spa) Lointek 0:15:27  
110 Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit 0:15:29  
111 Francesca Tognali (Ita) Vaiano Solaristech 0:15:42  
112 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:15:49  
113 Rossella Gobbo (Ita) Vecchia Fontana 0:16:06  
114 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu    
115 Lisa Pleyer (Aut) Austria 0:21:38  
116 Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:24:33  
117 Jessica Allen (GBr) Great Britain 0:24:38  
118 Silke Schrattenecker (Aut) Austria 0:24:44  
119 Sara Ficini (Ita) Team System Data 0:25:06  
120 Ana Houdjakoff (Bra) Team System Data 0:25:09  
121 Federica Primavera (Ita) Team System Data    
122 Melanie Wotsch (Ger) Germany 0:25:18  
123 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech 0:25:26  
124 Maria Rosario Rodriguez (Spa) Lointek 0:25:36  
125 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek 0:25:42  
126 Debora Galvez Lopez (Spa) Lointek 0:25:46  
127 Bernadette Schober (Aut) Austria 0:26:23

 

adad
Web site design by GVC