Giro della Toscana Femminile (2.1)

 

Kirsten Wild (Cervelo TestTeam) won stage 4 of the Giro Della Toscana on Saturday 18 September.  In taking the 2.2 kilometre time in Campi Bisenzio, Wild racked up her 15th international victory this season.  Marianne Vos (Nederland Bloeit) was almost two seconds behind Wild and third place was taken by Judith Arndt (HTC Columbia).

 

“Because it rained all day, today’s time trail was raced in very wet conditions,” said Kirsten after her victory. “My team mate Sarah Düster crashed in the warm-up, so that made me a bit afraid. But the course itself was just up and down and I just gave it full gas and was able to win this short time trail. I am actually here to prepare myself for the upcoming world championships, but I set my sights on this time trial and winning is always nice.

 

There was no change at the top of the GC, with Noemi  Cantele (HTC Columbia) taking the leader’s jersey into the final day.

 

Kristen Wild Giro Della Toscana

Photograph courtesy of Cervelo Test Team CJPhoto.com 

 

Result Stage 4

1 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 0:02:58.66  
2 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:00:01.52  
3 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:00:02.37  
4 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women 0:00:02.43  
5 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 0:00:04.88  
6 Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 0:00:05.90  
7 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam 0:00:06.73  
8 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:00:06.75  
9 Irene Van Den Broek (Ned) Netherlands 0:00:07.34  
10 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:00:07.74  
11 Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam 0:00:08.22  
12 Lisa Brennauer (Ger) Germany 0:00:08.27  
13 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech 0:00:08.42  
14 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:00:08.54  
15 Simona Frapporti (Ita) Vaiano Solaristech 0:00:09.22  
16 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:00:09.65  
17 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:00:09.78  
18 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:00:09.84  
19 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 0:00:10.01  
20 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 0:00:10.08  

  

General Classification after Stage 4

1 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women 7:13:42  
2 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:00:09  
3 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 0:00:13  
4 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:00:29  
5 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 0:00:59  
6 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 0:01:04  
7 Emma Johansson (Swe) Sweden 0:01:10  
8 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:01:25  
9 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:01:36  
10 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:01:41  
11 Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam 0:01:47  
12 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 0:01:55  
13 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:58  
14 Andrea Bosman (Ned) Netherlands 0:02:01  
15 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:02:04  
16 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara    
17 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women 0:02:07  
18 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara    
19 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 0:02:08  
20 Petra Dijkman (Ned) Netherlands 0:02:10  
21 Andrea Graus (Aut) Austria 0:02:15  
22 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:02:23  
23 Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara    
24 Rosane Kirch (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:02:25  
25 Katie Colclough (GBr) Great Britain 0:02:26  
26 Verónica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:30  
27 Irene Van Den Broek (Ned) Netherlands 0:02:44  
28 Rossella Callovi (Ita) Vecchia Fontana 0:02:50  
29 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 0:03:15  
30 Polona Batagelj (Slo) Slovenia 0:03:16  
31 Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:03:17  
32 Catherine Hare Willianson (GBr) Great Britain 0:03:51  
33 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:04:14  
34 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:04:21  
35 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 0:04:22  
36 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:04:28  
37 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:35  
38 Trixi Worrack (Ger) Germany 0:04:36  
39 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:04:39  
40 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox    
41 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:04:54  
42 Malgorzta Jasinska (Pol) Team System Data 0:04:55  
43 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 0:05:02  
44 Belen Lopez (Spa) Lointek 0:05:09  
45 Oksana Kashchishina (Ukr) Team System Data 0:05:37  
46 Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech 0:05:38  
47 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam 0:06:02  
48 Roxane Knetemann (Ned) Netherlands 0:06:30  
49 Sara Mustonen (Swe) Sweden 0:06:43  
50 Iris Slappendel (Ned) Cervelo TestTeam 0:06:53  
51 Marie Lindberg (Swe) Sweden 0:07:14  
52 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:07:17  
53 Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:07:20  
54 Madeleine Sandig (Ger) Germany 0:07:25  
55 Luisa Tamanini (Ita) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:07:28  
56 Lucy Martin (GBr) Great Britain 0:07:34  
57 Chantal Blaak (Ned) Netherlands 0:07:46  
58 Madeleine Olsson (Swe) Sweden 0:08:50  
59 Hanna Solovey (Ukr) Ukraine 0:08:53  
60 Romy Kasper (Ger) Germany 0:08:58  
61 Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:09:17  
62 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:09:23  
63 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:09:24  
64 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech 0:09:26  
65 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:09:36  
66 Olena Sharga (Ukr) Ukraine 0:09:41  
67 Marta Bastianelli (Ita) Fenixs - Petrogradets 0:12:00  
68 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 0:13:12  
69 Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 0:13:13  
70 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam 0:13:29  
71 Amy Pieters (Ned) Netherlands 0:13:42  
72 Mascha Pijnenborg (Ned) Netherlands 0:13:44  
73 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara 0:13:46  
74 Lisa Brennauer (Ger) Germany 0:13:48  
75 Simona Frapporti (Ita) Vaiano Solaristech    
76 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:13:53  
77 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 0:13:59  
78 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:14:00  
79 Veronica Andreasson (Swe) Sweden 0:14:02  
80 Ilaria Rinaldi (Ita) Team System Data 0:14:06  
81 Kirsty Broun (Aus) Team System Data 0:14:07  
82 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets 0:14:21  
83 Marieke Van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit 0:14:22  
84 Daniela Pintarelli (Aut) Austria 0:14:24  
85 Urša Pintar (Slo) Slovenia    
86 Emma Trott (GBr) Great Britain 0:14:26  
87 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam 0:14:29  
88 Christina Kollmann (Aut) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:14:34  
89 Ajda Opeka (Slo) Slovenia 0:14:40  
90 Liza Rachetto (USA) Team System Data    
91 Chiara Capuzzo (Ita) Vecchia Fontana 0:14:43  
92 Edita Janeliunaite (Ltu) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:14:44  
93 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 0:14:46  
94 Jennie Stenerhag (Swe) Sweden    
95 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno    
96 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 0:14:48  
97 Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine 0:14:49  
98 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara 0:14:50  
99 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:14:53  
100 Ziva Verbic (Slo) Slovenia 0:14:54  
101 Svitlana Galyuk (Ukr) Ukraine 0:14:56  
102 Tjaša Rutar (Slo) Slovenia 0:15:02  
103 Denise Zuckermandel (Ger) Germany 0:15:03  
104 Petra Zrimšek (Slo) Slovenia 0:15:04  
105 Alenka Novak (Slo) Slovenia 0:15:12  
106 Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno 0:15:26  
107 Simona Martini (Ita) Vaiano Solaristech 0:15:28  
108 Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit 0:15:38  
109 Judith Masdeu Cort (Spa) Lointek 0:15:45  
110 Francesca Tognali (Ita) Vaiano Solaristech 0:16:00  
111 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:16:08  
112 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:16:22  
113 Rossella Gobbo (Ita) Vecchia Fontana 0:16:28  
114 Silke Schrattenecker (Aut) Austria 0:24:56  
115 Jessica Allen (GBr) Great Britain 0:24:58  
116 Tetyana Riabchenko (Ukr) Acs Chirio - Forno d'Asolo 0:24:59  
117 Melanie Wotsch (Ger) Germany 0:25:23  
118 Sara Ficini (Ita) Team System Data 0:25:34  
119 Federica Primavera (Ita) Team System Data 0:25:37  
120 Ana Houdjakoff (Bra) Team System Data 0:25:42  
121 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech    
122 Maria Rosario Rodriguez (Spa) Lointek 0:25:55  
123 Debora Galvez Lopez (Spa) Lointek 0:25:57  
124 Mireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek 0:25:58  
125 Bernadette Schober (Aut) Austria 0:26:45

 

 

adad
Web site design by GVC