Day 3 of the UCI Track Championships

 

Women’s Scratch Race

 

Women’s racing has often been criticised for not being exciting or aggressive enough, but no such criticism could be levelled at this year’s World Championships Scratch race.

 

The race started at a steady pace, but then Iryna Shpylyova (Ukraine) tried to get away and was off the front on her own for a number of laps.  She never got more than about a third of a lap on the main bunch and with 20 to go she was brought back.

 

A number of attacks then followed, the most dangerous of these was a trio consisting of Belinda Goss (Australia), Jarmila Machacova (Czech Republic) and Pascale Jueland (France) who got a gap with just 14 laps left.  The main bunch was however was aware of the danger and they never got far, with Vera Koedooder (Netherlands) working hard to bring them back.

 

There were two nasty crashes, one at 12 to go and the second at 7 to go, leaving very little time to get back into the race before the 5 to go cut off.  It was a classic example of why you should not half wheel - as the lead rider swung off the front, the rider behind her was forced up the banking, her front wheel touched the back wheel of the rider in front and she fell at the top of the banking.  Sliding down into the field of riders and the inevitable pile up was huge.  There were a number riders on the deck, including the 2009 World Champion, Bronzini of Italy, and one bike snapped in two.  All but one, Shelley Evans (USA), who flew spectacularly over the bars and suffered a broken tooth, remounted.

 

A few other digs off the front came to nothing and so it was a bunch sprint that was taken up by Jeuland at the bell and she held on for the line.  She was closely followed by Cuban Yumari Gonzalez and then Belinda Goss, who showed amazing professionalism in remounting very quickly, to get back into the race at full cry and then secure a position from which to take a medal.

 

GB’s Lizzie Armistead sat the race out, in favour of contesting the new Olympic event, the Omnium and so Anna Blythe stepped up to the plate, but she never looked comfortable and was unable to make her mark.

 

Picture courtesy of www.trackcycling.me.uk the only website dedicated to track cycling - from local track leagues to top level international competition

 

Result

GOLD Pascale JEULAND FRA

SILVER Yumari GONZALEZ VALDIVIESO CUB

BRONZE Belinda GOSS AUS

 

4 Kelly DRUYTS BEL

5 Jarmila MACHACOVA CZE

6 Malgorzata WOJTYRA POL

7 Ah Reum NA KOR

8 Tatsiana SHARAKOVA BLR

9 Julie LETH DEN

10 Xiao Juan DIAO HKG

11 Elissavet CHANTZI GRE

12 Vera KOEDOODER NED

13 Paola MUNOZ CHI

14 Andrea WOLFER SUI

15 Rushlee BUCHANAN NZL

16 Elke GEBHARDT GER

17 Alzbeta PAVLENDOVA SVK

18 Iryna SHPYLYOVA UKR

19 Ana USABIAGA BALERDI ESP

20 Anna BLYTH GBR

21 Svetlana PAULIUKAITE LTU

22 Giorgia BRONZINI ITA

DNF Evgeniya ROMANYUTA RUS

DNF Shelley EVANS USA

 

Picture courtesy of www.trackcycling.me.uk the only website dedicated to track cycling - from local track leagues to top level international competition

 

Women’s Sprint

 

A disappointing qualifying performance from Victoria Pendleton - setting only the 7th fastest time at 11.135 seconds - means that the Copenhagen crowd will be denied the spectacle of the Olympic Champion taking on the in-form Anna Meares in the Final, with the two pre-tournament favourites now meeting in the Semi-Finals.

 

Despite the qualifying hiccup, Pendleton had a slightly smoother run to the Semis - facing team mate Jess Varnish in the 1st round and Clara Sanchez in the 2nd. In the quarter finals she comfortably saw off Russian namesake Victoria Baranova without the need for a decider.

 

Meares faced 2008 500m World Champion Lisandra Guerra in the 1st round and, like Pendleton, faced French opposition in the 2nd, in the form of Virgina Cueff. Her Quarter Final went to 3 races, though, after Meares was relegated in the first for coming out of the Sprinter's lane.

 

The other Semi-Final will see fastest qualifier Shuang Guo of China - who despatched Olga Streltsova of Russia, Kristina Vogel of Germany and Olga Panarina of Belarus to get there - take on Lithuanian Simona Krupeckaite. Krupeckaite eliminated Wai Sze Lee of Hong Kong, Lyubov Shulika of the Ukraine and Meares' Team Sprint partner Kaarle McCulloch to make the last four.

 

Picture courtesy of www.trackcycling.me.uk the only website dedicated to track cycling - from local track leagues to top level international competition

 

200m Qualifying

1 Shuang GUO CHN 10.918

2 Anna MEARES AUS 11.030

3 Olga PANARINA BLR 11.077

4 Simona KRUPECKAITE LTU 11.078

5 Willy KANIS NED 11.105

6 Clara SANCHEZ FRA 11.120

7 Victoria PENDLETON GBR 11.135

8 Kaarle MCCULLOCH AUS 11.202

9 Junhong LIN CHN 11.242

10 Jinjie GONG CHN 11.250

11 Virginie CUEFF FRA 11.340

12 Kristina VOGEL GER 11.356

13 Yvonne HIJGENAAR NED 11.385

14 Miriam WELTE GER 11.408

15 Victoria BARANOVA RUS 11.426

16 Lyubov SHULIKA UKR 11.442

17 Emily ROSEMOND AUS 11.444

18 Jessica VARNISH GBR 11.464

19 Rebecca Angharad JAMES GBR 11.518

20 Sandie CLAIR FRA 11.559

21 Wai Sze LEE HKG 11.564

22 Christin MUCHE GER 11.571

23 Lisandra GUERRA RODRIGUEZ CUB 11.600

24 Olga STRELTSOVA RUS 11.700

25 Renata DABROWSKA POL 11.922

26 Helena CASAS ROIGE ESP 11.995

27 Gintare GAIVENYTE LTU 12.084

 

1st Round

Shuang GUO CHN 11.914

Olga STRELTSOVA RUS

 

Anna MEARES AUS 11.682

Lisandra GUERRA RODRIGUEZ CUB

 

Olga PANARINA BLR 12.114

Christin MUCHE GER

 

Simona KRUPECKAITE LTU 11.782

Wai Sze LEE HKG

 

Willy KANIS NED 11.418

Sandie CLAIR FRA

 

Clara SANCHEZ FRA 11.874

Rebecca Angharad JAMES GBR

 

Victoria PENDLETON GBR 11.794

Jessica VARNISH GBR

 

Kaarle MCCULLOCH AUS 11.577

Emily ROSEMOND AUS

 

Lyubov SHULIKA UKR 11.693

Junhong LIN CHN

 

Victoria BARANOVA RUS 11.898

Jinjie GONG CHN

 

Virginie CUEFF FRA 11.848

Miriam WELTE GER REL

 

Kristina VOGEL GER 11.813

Yvonne HIJGENAAR NED

 

2nd Round

Shuang GUO CHN 11.804

Kristina VOGEL GER

 

Anna MEARES AUS 11.717

Virginie CUEFF FRA

 

Victoria BARANOVA RUS 11.763

Olga PANARINA BLR

 

Simona KRUPECKAITE LTU 11.660

Lyubov SHULIKA UKR

 

Kaarle MCCULLOCH AUS 11.536

Willy KANIS NED

 

Victoria PENDLETON GBR 11.552

Clara SANCHEZ FRA

 

Repechages

Kristina VOGEL GER 11.837

Clara SANCHEZ FRA

Lyubov SHULIKA UKR

 

PANARINA Olga BLR 11.600

Willy KANIS NED

Virginie CUEFF FRA

 

Quarter Finals

Shuang GUO CHN 11.322 11.353

Olga PANARINA BLR

 

Anna MEARES AUS 11.587 REL 11.704

Kristina VOGEL GER 11.982

 

Victoria PENDLETON GBR 11.755 11.843

Victoria BARANOVA RUS

 

Simona KRUPECKAITE LTU 11.671 15.102

Kaarle MCCULLOCH AUS

 

Race for 5th-8th

5 Kristina VOGEL GER 11.757

6 Kaarle MCCULLOCH AUS

7 Olga PANARINA BLR

8 Victoria BARANOVA RUS

 

Semi Finals

Shuang GUO CHN

Simona KRUPECKAITE LTU

 

Anna MEARES AUS

Victoria PENDLETON GBR

 

Picture courtesy of www.trackcycling.me.uk the only website dedicated to track cycling - from local track leagues to top level international competition

 

 

Thank you to www.trackcycling.me.uk the only website dedicated to track cycling - from local track leagues to top level international competition - for the words and pictures

 

Check out the results from the other days here

Day 1: 500mTT and Individual Pursuit

Day 2: Team Pursuit and Team Sprint

Day 3: Scratch race and Sprint

Day 4: Sprint and Omnium

 

adad
Web site design by GVC