Day 5 of the UCI Track Championships

 

WOMEN'S KEIRIN

 

Simona Krupeckaite (Lithuania) took the Keirin title and her first gold medal of the championships in the last event.  She was impressive throughout the competition and took the race on from the front just before the bell.  With the 2009 champion Shuan Guo of China, not making it through the second round, the main challenge came from GB’s Victoria Pendleton, but she has to come the long way round and could not get past her on the line.

 

The bronze medal went Olga Panarina (Belarus) who held off Kaarle McCullough (Australia), Mirian Welte (Germany) and Clara Sanchez (France).

 

Pendleton took up position behind the derny off the line, a position she said afterwards she had not wanted and certainly it proved not to be the best for her.  As the derny pulled off and the attacks came from behind, she quickly found herself boxed in and had to ride very wide to get back to the front.

 

After the race a protest was made by Great Britain, who believed Kreupeckaite had come out of the sprinters lane and had impeded Pendleton on the final bend.  However, after reviewing video footage the result stood.

 

Picture courtesy of www.trackcycling.me.uk the only website dedicated to track cycling - from local track leagues to top level international competition

 

1st Round (two qualify)

Emily ROSEMOND AUS

Shuang GUO CHN Q

Jessica VARNISH GBR

Lisandra GUERRA RODRIGUEZ CUB

Miriam WELTE GER

Lyubov SHULIKA UKR

DNF Elisa FRISONI ITA

 

Victoria PENDLETON GBR

Clara SANCHEZ FRA

Kaarle MCCULLOCH AUS

Christin MUCHE GER

Monique SULLIVAN CAN

Yvonne HIJGENAAR NED

Wai Sze LEE HKG

 

Simona KRUPECKAITE LTU

Anna MEARES AUS

Renata DABROWSKA POL

Willy KANIS NED

Sandie CLAIR FRA

Olga PANARINA BLR

Victoria BARANOVA RUS

 

Repechage (one goes forward to second round)

1 Willy Kanis (Netherlands)    

2 Monique Sullivan (Canada)    

3 Jessica Varnish (Great Britain)    

4 Lyubov Shulika (Ukraine)    

5 Victoria Baranova (Russian Federation)    

 

1 Christin Muche (Germany)    

2 Kaarle Mcculloch (Australia)    

3 Sandie Clair (France)    

4 Yvonne Hijgenaar (Netherlands)    

5 Elisa Frisoni (Italy)    

 

1 Olga Panarina (Belarus)    

2 Miriam Welte (Germany)    

3 Renata Dabrowska (Poland)    

4 Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba)    

5 Wai Sze Lee (Hong Kong, China)

 

Second Round (three qualify)

Clara SANCHEZ FRA

Simona KRUPECKAITE LTU

Olga PANARINA BLR

Emily ROSEMOND AUS

Monique SULLIVAN CAN

Christin MUCHE GER

 

Victoria PENDLETON GBR

Kaarle MCCULLOCH AUS

Miriam WELTE GER

Shuang GUO CHN

Willy KANIS NED

Anna MEARES AUS

 

Picture courtesy of www.trackcycling.me.uk the only website dedicated to track cycling - from local track leagues to top level international competition

 

Finals

GOLD Simona KRUPECKAITE LTU

SILVER Victoria PENDLETON GBR

BRONZE Olga PANARINA BLR

4 Kaarle MCCULLOCH AUS

5 Miriam WELTE GER

6 Clara SANCHEZ FRA

 

7 Anna MEARES AUS

8 Shuang GUO CHN

9 Monique SULLIVAN CAN

10 Christin MUCHE GER

REL Emily ROSEMOND AUS

REL Willy KANIS NED

 

Picture courtesy of www.trackcycling.me.uk the only website dedicated to track cycling - from local track leagues to top level international competition

 

WOMEN'S POINTS RACE

 

Tara Whitten, fresh from her victory in the Omnium the day before, rode intelligently to take a second title in the point race.

 

The ex cross country skier was part of an early move that eventually allowed five riders to take a lap and she consistently picked up points in sprints along the way.  Whitten eventually notched up 36 points to beat second-place Lauren Ellis of New Zealand by three points. Tatsiana Sharakova from Belarus took the bronze with 33 points.

 

In an exciting race that was full of action, all of the medals were decided in the final sprint.  Ellis went long to take 5 points and in doing so moved up from third to second place.  At the same time, Whitten secured 3 points to ensure she held off Sharakova, who was the only person who could deny her the title at that point. 

 

Picture courtesy of www.trackcycling.me.uk the only website dedicated to track cycling - from local track leagues to top level international competition

 

Medals

GOLD Tara WHITTEN CAN 36

SILVER Lauren ELLIS NZL 33

BRONZE Tatsiana SHARAKOVA BLR 33

 

Picture courtesy of www.trackcycling.me.uk the only website dedicated to track cycling - from local track leagues to top level international competition

 

Full Results

GOLD Tara WHITTEN CAN 36

SILVER Lauren ELLIS NZL 33

BRONZE Tatsiana SHARAKOVA BLR 33

4 Elena TCHALYKH AZE 26

5 Paola MUNOZ CHI 22

6 Giorgia BRONZINI ITA 14

7 Leire OLABERRIA DORRONSORO ESP 9

8 Ellen VAN DIJK NED 8

9 Elizabeth ARMITSTEAD GBR 7

10 Megan DUNN AUS 7

11 Shelley EVANS USA 4

12 Andrea WOLFER SUI 3

13 Elena BREZHVIVA RUS 3

14 Jarmila MACHACOVA CZE 2

15 Pascale JEULAND FRA 2

16 Dalila RODRIGUEZ HERNANDEZ CUB 1

17 Sofia ARREOLA NAVARRO MEX

18 Nontasin CHANPENG

19 Julie LETH DEN

20 Elissavet CHANTZI GRE

21 Madeleine SANDIG GER

22 Yiu WONG Wan Jamie HKG

Jolien D'HOORE BEL DNF

Ausrine TREBAITE LTU DNF

 

 

Check out the results from the other days here

Day 1: 500mTT and Individual Pursuit

Day 2: Team Pursuit and Team Sprint

Day 3: Scratch race and sprint

Day 4: Sprint and Omnium

 

 

adad
Web site design by GVC